Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Balony

     Balony są najstarszymi statkami powietrznymi, którymi zaczęto latać. Są lżejsze od powietrza (wraz z całym ładunkiem) i  pozbawione napędu. Wystarczy napełnić powłokę balonu (z lekkiej, nieprzepuszczającej tkaniny) gazem lżejszym od powietrza, np. helem , podczepić do tej powłoki kosz, wsiąść do niego i wznieść się w przestworza. Zamiast gazu może być to na przykład gorące powietrze, które jak wiemy jest rzadsze od chłodnego i dlatego jako lżejsze powoduje wznoszenie się balonu.

     Nie chciałbym zajmować się jednak prawami fizyki, ani historią baloniarstwa, ale pięknem tego sportu. Balony są kolorowe o różnych wymyślnych kształtach, a przede wszystkim ekologiczne i piękne. Piękno lotu balonem możemy podziwiać na organizowanych zawodach balonowych i festiwalach balonów. Największy festiwal balonowy w Europie odbywa się corocznie od 1989 roku we francuskiej miejscowości Chambley. W niedzielę 26 lipca 2015 roku pobito tam światowy rekord w ilości jednoczesnego startu 433 balonów z czterdziestu krajów świata. Aby tego dokonać musiały one startować z trzech linii o długości ponad 6 kilometrów każdy. Imprezę oglądało ponad 300.000 osób.

     Poniżej zamieszczamy bajkowe niemal zdjęcia z różnych imprez balonowych, w tym również z Lorraine Mondial Air Ballons w Chambley.

Z.W.

Ładuję stronę