Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Baba Jaga

     Spytajcie się dzieci, kim jest Baba Jaga. Wiedzą wszystkie. Przecież często je nią straszymy. Baba Jaga to stara, przygarbiona, brzydka, zła czarownica i do tego obowiązkowo z pypciem na nosie. Z pypciem, żeby była jeszcze brzydsza, niż jest. Ma czarnego, wstrętnego kota, lub kruka i porusza się na miotle. Gotuje trujące ziela, a specjalizuje się w porywaniu zagubionych w lesie małych dzieci, szczególnie dziewczynek. Przyprawia je potem majerankiem, piecze i zjada na kolację. Zsyła na wszystkich złe moce i choroby. Żyje koniecznie w małej chatce na kurzej stopce.

     Na szczęście nieraz zjawia się dzielny, pozytywny, silny bohater. Stacza on walkę z Babą Jagą, która pomimo stosowania swoich czarnoksięskich, niecnych sztuczek przegrywa z nim. Zostaje unicestwiona na wieki i wszyscy są szczęśliwi.

     Przetrwała już tylko w bajkach, ludowych przypowieściach, bardziej ambitnych utworach muzycznych (np. Obrazki z wystawy, Modesta Musorgskiego) i przysłowiach, takich jak:  Deszczyk pada, słońce świeci, Baba Jaga masło kleci.

Z.W.

Ładuję stronę