Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Atak jeżozwierza

     Jeżozwierze nie są agresywnymi zwierzętami. Jak każdy gryzoń są roślinożerne. Potrafią być jednak łakomym kąskiem dla drapieżników. Mają około 10 kilogramów wagi, a największe osiągają nawet do 30  i trudno pogardzić takim chodzącym kawałkiem smacznego mięska. Wyrobiły sobie jednak skuteczny sposób obrony przed swoimi wrogami. Wszyscy wiemy, że są to kolce. Nie są to jednak takie zwyczajne kolce. Przypominają małe harpuny. Wewnątrz są puste i lekkie, dlatego jeżozwierz może ich nosić setki na swoim ciele. Wiecie, że te kolce wykorzystywane są jako spławiki? Doskonale unoszą się na wodzie i są dobrze widoczne.

     Jeżozwierze, kiedy czują, że mogą zostać zaatakowane, zamierają w bezruchu strosząc swoje kolce, kruche, łatwo wbijające się w ciało napastnika nawet przy lekkim dotyku. Jeśli mogą, cofają się do nory, wystawiając swoją kolącą broń. Są wówczas bezpieczne i żaden napastnik nie zrobi im krzywdy.

     Bywają nieświadome tego zwierzęta, czy ludzie, które boleśnie się o tym przekonują. Kolco-harpuniki wbijają się łatwo w ciało napastnika i dopiero tam otwierają się, sprawiając, że są prawie niemożliwe do usunięcia. Zdarzały się takie przypadki, że nawet lwy, które zostały zaatakowane przez broniącego się jeżozwierza zdychały z powodu długotrwałego gojenia się i jątrzenia ran, oraz z głodu, ponieważ nie mogły jeść.

     A co się dzieje z jeżozwierzem po takiej obronie, kiedy pozbędzie się dużej ilości kolców? Ma się doskonale, ponieważ natychmiast odradzają mu się nowe, i cały czas jest gotowy do odparcia kolejnych ataków.

     Poniżej zamieszczamy zdjęcia biednych zwierząt, w większości psów, które nieświadomie zaatakowały to kolące zwierzę. Psy jednak mają dużo szczęścia, ponieważ można im pomóc, przeprowadzając bolesną, ale skuteczną operację wyjmowania kolców. Gorzej z dzikimi zwierzętami, które muszą radzić sobie same.

Z.W.

ten ciekawski, zaledwie powąchał
nocne spotkanie jeżozwierza z lwami; spokojnie, bo się może skończyć źle
delikatnie, delikatnie!
spławiki z kolców jeżozwierza
Ładuję stronę