Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Alpaka

     Alpaki są niezwykle sympatycznymi zwierzętami z rodziny wielbłądowatych. Są trawożerne, z wyglądu przypominają nieco lamę, ale są od nich mniejsze, a z budowy ciała może trochę podobne do owcy. Alpaka jest zwierzęciem hodowlanym, nie występuje na wolności, a hodowana jest dla smacznego mięsa i wełny, która jest bardziej szlachetna od wełny owczej. Hodowle alpak usytuowane są na zboczach Andów w Ekwadorze, Boliwii, Peru i Chile na wysokościach 4.000 - 4.700 m n.p.m. Spotykane są one również w innych krajach świata, w tym również w Polsce.

     Stada alpak żyją w grupach rodzinnych: jeden samiec, kilka samic i ich potomstwo. Mają 130 - 150 cm wysokości, z czego ok. 50 cm to ich długa szyja. Przystosowane są do klimatu wysokogórskiego, dlatego świetnie sobie radzą na pastwiskach bardziej ubogich w roślinność. Dzięki dwudzielnej wardze przy jedzeniu nie wyrywają roślinek z korzeniami, jak czynią to inne zwierzęta trawożerne.

     Jako ciekawostkę można dodać, że farmerzy w Wielkiej Brytanii hodują alpaki razem z owcami, aby w ten sposób chroniły one owce przed drapieżnikami.

     Jak sympatyczne i ciekawskie są alpaki, możemy zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Z.W.

    

alpaki po wyjściu "od fryzjera"
alpaki po wyjściu "od fryzjera"
alpaki po wyjściu "od fryzjera"
Ładuję stronę