Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Adršpašskoteplické skály

     Zaledwie parę kilometrów od polskiej granicy, 6 kilometrów od Chełmska Śląskiego i 25 km od Wałbrzycha, na terenie Czech znajduje się masyw Gór Stołowych ze skalnym miastem Adršpašskoteplické skály. Jest właściwie kompleksem składającym się z dwóch formacji: Adršpašské skály i Teplické skalní město. Całość mieści się na przestrzeni 7 x 4,5 km.

     Skalne miasto powstało z płyty piaskowca, która w wyniku wietrzenia skał, spowodowanych warunkami pogodowymi wskutek wiatrów, wody i mrozu, oraz w wyniku nierównej odporności skał na w/w warunki została podzielona na te unikalne bloki piaskowcowe. Pomiędzy nimi powstały malownicze kaniony, wąwozy i szczeliny, a powstałe formy skalne przybrały ciekawe kształty, nieraz przypominające futurystyczne rzeźby. Przez park płynie rzeka Metuje tworząc dwa wodospady i dwa górskie jeziorka położone na różnych wysokościach.

     W skalnym labiryncie prowadzą szlaki turystyczne (niestety płatne), które w wygodny sposób zapewniają dojście do najatrakcyjniejszych fragmentów parku.

     Poniżej zamieszczamy zdjęcia, które pokazują piękno tego skalnego zakątka. Zapraszamy do odwiedzin. Przecież to tak niedaleko.

Z.W.

Ładuję stronę