Urloplandia

Twoje źródło informacji o najciekawszych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Achilleion

     Wyspa Korfu jest położona u północno-zachodnich wybrzeży Grecji, niedaleko Albanii. Jest znana z pięknych krajobrazów i wspaniałych plaż. Nic więc dziwnego, że wypoczywają tam turyści z całego świata. Nie brakuje między nimi osób znanych i popularnych. Nie inaczej było też pod koniec XIX wieku

     Najbardziej znaną postacią w tamtych latach była cesarzowa Austrii, Elżbieta, zwana Sissi, która przybyła na wyspę pierwszy raz w 1861 roku. Przyjeżdżała tam wielokrotnie. Niedaleko miejscowości Gastouri znajdowała się willa Braila. Cesarzowej wyspa tak się spodobała, że postanowiła w roku 1889 kupić tę willę. Następnie została ona rozbudowana i przekształcona w pałac cesarski. Powstał klasycystyczny budynek w pompejskim stylu, łączącym elementy doryckie, jońskie i rzymskie. Sama cesarzowa kierowała pracami dekoracyjnymi. Zafascynowana grecką mitologią nazwała pałac imieniem Achillesa.

     Wnętrza pałacowe, a także jego otoczenie wypełniają posągi przedstawiające greckich bogów i herosów. Najważniejszą rzeźbą jest "Umierający Achilles", który mógł Sissi przypominać zmarłego syna, Rudolfa. Innym przedstawieniem tego greckiego herosa jest obraz "Triumfujący Achilles", na którym ukazany jest na rydwanie, zwycięski, a do kół rydwanu przywiązany jest pokonany, martwy Hektor.

     Zachowały się również portrety rodziny cesarskiej, biurko, biblioteczka, kanapa w stylu romańskim z wyrzeźbionymi delfinami, umywalka i inne. Budynek otoczony jest pięknymi ogrodami z imponującą zielenią, oraz marmurowymi rzeźbami mitycznych bohaterów, antycznych filozofów, nimf, muz, poetów, bogów i boginek.

     U drzwi pałacu wita nowoprzybyłych gości skromny posąg cesarzowej Sissi naturalnej wielkości.

     Proszę, będąc na wypoczynku na wyspie Korfu odwiedzić ten wspaniały pałac. Przedtem możemy sobie oglądnąć poniższe zdjęcia, które na pewno spowodują podjęcie takiej decyzji.

Z.W.

biurko cesarzowej Sissi
Umierający Achilles
Triumfujący Achilles
Ładuję stronę