Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

(99942) Apophis

Kosmos pełen jest różnych skalnych śmieci. Czasem niby niewielki obiekt jest bardzo niebezpieczny przy uderzeniu w inny obiekt kosmiczny (na przykład w planetę Ziemia). Jeden z okruchów skalnych (tych większych) przy uderzeniu w Ziemię prawdopodobnie spowodował wyginięcie całych populacji zwierząt, w tym dinozaurów

(99942) Apophis:

jest właśnie taką podróżującą w kosmosie skałą. Planetoida ta należy do grupy planetoid bliskich Ziemi, zwanych grupą Atena, których kurs przy okrążeniach wokół Słońca przecina również orbitę naszej planety. Jest ona wielkości 325±15 m, a jej waga to 4 x1010 kg.

Dnia 13 kwietnia 2029 roku znajdzie się ona na kursie kolizyjnym z Ziemią. Były pierwsze obliczenia, że może uderzyć w Ziemię, jednak według obecnych danych, minie ona naszą planetę w odległości zaledwie 38.000 km. Zaledwie, ponieważ odległość ta jak na warunki kosmiczne jest niewielka, ale dająca nam bezpieczeństwo. Obiekt będzie widoczny gołym okiem w Europie, Afryce i zachodniej Azji. W znanej nam historii będzie to pierwszy przelot tak dużego ciała kosmicznego w tak niewielkiej odległości od Ziemi. Takie wydarzenie zdarza się średnio raz na 1.500 lat.

Jakie szkody mogłaby spowodować taka kolizja? Zależałoby to od budowy planetoidy, stopnia jej dezintegracji spowodowanej przez przejście przez atmosferę i przez grawitację, oraz od kąta uderzenia. Na pewno tragiczne byłyby skutki na obszarze tysięcy kilometrów kwadratowych. Czy groziłoby to nam kompletną zagładą? Raczej mielibyśmy szansę na przetrwanie w skali globalnej, lecz cywilizacja nasza byłaby zagrożona w dużym stopniu.

Drugim obiektem, który w roku 2040 grozi nam kolizją, jest odkryta w 2011 roku planetoida (367789) 2011 AG5. Dobrze jest wiedzieć z odpowiednim wyprzedzeniem o takich zagrożeniach. Może do tej pory odkryte zostaną nowe technologie, które mogą im zapobiec? Gorzej, jak niebezpieczeństwo odkryjemy w ostatniej chwili, tak jak stało się to z planetoidą 2008 TC3, która została zauważona na 19 godzin przed zderzeniem z Ziemią. Na szczęście miała ona tylko 2 metry średnicy i w większości spaliła się w atmosferze.

Z.W.

Ładuję stronę