Urloplandia

Twoje źródło informacji o najciekawszych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

125 lat "żelaznej damy"

      Projekt wieży przypisuje się francuskiemu konstruktorowi Gustave Eiffelowi. Faktem jest jednak, że projektantami byli dwaj pracownicy zatrudnieni w biurze Gustave'a Eiffela: Maurice Koechlin i Émile Nouguier. 12 grudnia 1884 roku Gustave Eiffel odkupił od nich prawa autorskie wraz z własnością intelektualną projektu.

     Paryż przygotowywał się do Wystawy Światowej mającej odbyć się w 1889 roku. Wśród wielu propozycji uatrakcyjniających to wydarzenie wybrano projekt Eiffela. Ustalono też, że wieża będzie stała na terenie Wystawy na Polu Marsowym. Już podczas budowy fundamentów, na wiosnę 1887 roku przeciwko tej budowie protestowali mieszkańcy Paryża, a najsłynniejszy był protest podpisany przez słynnych artystów. Nawiasem mówiąc, jakże się oni mylili w swej naiwności. 

     Wieża gotowa była w dniu 31 marca 1889 roku, kiedy na jej szczycie zatknięto francuską flagę. Jej wysokość wynosiła 312,27 metrów i była najwyższą wieżą świata, aż do roku 1930. Teraz wraz z zamontowaną anteną liczy sobie 324 metry i jest największą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji. O mały włos jej nie rozebrano 20 lat po wybudowaniu, lecz Eiffel broniąc ją przed tym założył na szczycie laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne. Potem nastąpiły czasy telegrafu "bez drutu", radia itd., gdy wieża okazała się niezbędna do zamieszczenia na niej masztów do przesyłu sygnału.

     Budowa wieży okazała się znakomitą inwestycją. Oprócz klimatu, który tworzy i rozsławiania Paryża w świecie przynosi wymierne zyski w postaci pieniędzy zostawianych przez turystów i sprzedaży pamiątek z jej wizerunkiem, Szacuje się, że odwiedziło ją ponad 200.000.000 turystów i jest "żelaznym" programem każdej wycieczki po Paryżu.

Z.W.

      

rysunek satyryczny z 1889 roku przedstawiający Eiffela
projekt wieży wykonany przez Maurice Koechlina
etapy budowy
etapy budowy
etapy budowy
etapy budowy
pocztówka rysowanka z  wieżą
Eiffel z czterema osobami na szczycie wieży
Ładuję stronę