Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

Okolice Gniewina to jeden z najpiękniejszych zakątków Pomorza. Wysokie morenowe wzgórza, porośnięte bujnymi lasami i poprzecinane głębokimi rynnami, którymi niegdyś spływały wody lodowcowe tworzą malowniczy krajobraz wypełniony wioskami i rozpościerającymi się wokół nich polami. W rynnach tych kryją się malownicze jeziora – największe z nich – Jezioro Żarnowieckie należy też do najpiękniejszych, mimo że jego brzegi to nie tylko lasy i trzcinowiska, ale także ciekawe obiekty techniczne. Żeby lepiej poznać jego uroki najlepiej udać się w rejs szybkimi łodziami motorowymi, cumującymi na przystani w Nadolu.

Przy brzegu jeziora warto też zajrzeć do niewielkiego skansenu w Nadolu - w obrębie zachowanej zagrody średnio zamożnego gospodarza, nazywanego popularnie na Kaszubach gburem, znajduje się zespół bogato wyposażonych budynków odtwarzających warunki życia i pracy dawnej kaszubskiej rodziny.
W najbliższym sąsiedztwie chaty znajdują się kamienna piwnica do przechowywania płodów rolnych, studnia z wyciągiem kołowrotowym, piec chlebowy, królikarnia oraz warzywnik. W skład zespołu wchodzi również stodoła, obora i wozownia, a w położonej w pobliżu brzegu jeziora części skansenu zrekonstruowane zostało w latach 2002-2006 lokalne gospodarstwo rybackie. W jego skład wchodzi kryty trzciną, ryglowy dom nadolskiej rodziny Kuhrów. Obiektami uzupełniającymi zagrodę jest wędzarnia oraz sieciarnia.
Żeby poznać okolice Gniewina, najlepiej zacząć od kompleksu turystyczno-rekreacyjnego nazywanego „Kaszubskim Okiem”. Jego najbardziej osobliwym obiektem jest potężna, wysoka na 41 metrów wieża widokowa, widoczna z całej okolicy. Jej trzon stanowi betonowa kolumna w środku której znajduje się winda, która w kilkanaście sekund dostać się można na taras widokowy. Można też wejść schodkami, przy okazji obserwując misterną sieć lin, które są elementem wspierającym całą konstrukcję. Z tarasu widokowego, zawieszonego na 36 metrach można dokładnie przyjrzeć się okolicy.
Już na pierwszy rzut oka wyróżnia się potężne Jezioro Żarnowieckie, leżące w głębokiej rynnie okolonej zalesionymi wzgórzami. Na północ od jeziora, za niewielką mierzeją, przy dobrej widoczności, dostrzec można statki pływające po morzu. Nieco bliżej przyciąga uwagę okrągły zbiornik wodny – sztuczny zbiornik, który jest częścią Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec – największej pod względem mocy, tego typu w Polsce. Wyposażona jest w cztery odwracalne turbiny, które nie tylko generują prąd w czasie szczytów zapotrzebowania na energię, kiedy woda z górnego zbiornika spływa potężnymi rurami, ale także mogą pompować wodę do góry, do tego samego zbiornika, w czasie, gdy zapotrzebowanie na prąd jest mniejsze. Stąd i nazwa całego zespołu – elektrownia szczytowo-pompowa.
Przy wieży widokowej znajduje się też kompleks rekreacyjny - pole do mini-golfa, ziemne pole szachowe, plac zabaw i mały park linowy. Duże zainteresowanie budzą również naturalnych rozmiarów makiety dinozaurów – Triceratopsa i Tyrannosaurusa rex oraz makiety Stolemów – kaszubskich siłaczy. Tutaj także znajdziemy znakomicie wyposażony ośrodek informacji turystycznej z bogactwem informatorów, map i folderów.
Okolice Gniewina to przede wszystkim znakomite miejsce do wypoczynku aktywnego. Miłośników dzikiej natury przyciąga obfitość zwierzyny, jeziora pełne ryb, miejsca lęgowe wielu gatunków ptactwa wodnego oraz szlaki ich przelotów.
Liczne torfowiska zapewniają żyzność ziem. Swoje miejsce znajdują tu zarówno grzybiarze, jak i wędkarze, wielbiciele sportów wodnych, amatorzy przejażdżek rowerowych czy spacerów.
Szczególnie atrakcyjnym obszarem są tereny Jeziora Żarnowieckiego, uchodzącego za jedno z najpiękniejszych i najbardziej obfitujących w ryby (okonie, węgorze, płocie, szczupaki).
Do tego wszystkiego dochodzi bardzo dobra baza noclegowa w Gniewinie i okolicach, a przy tym spokój i cisza, jakiej nie zaznamy w ruchliwych kurortach nadbałtyckich.
Z Gniewina jest blisko do innych atrakcji Kaszub – od morza dzieli nas zaledwie kilkanaście kilometrów, od pełnego zabytków i atrakcji Trójmiasta – niecałe 50 km.
Nic dziwnego, że właśnie tę okolicę wybrali piłkarze Hiszpanii – Mistrza świata i jak się później okazało także Europy, na swoje miejsce pobytowe w czasie Euro 2012. Jeżeli uroki Gniewina byli wstanie docenić zagraniczni gwiazdorzy, to chyba nie wolno dłużej omijać Gniewina i jego okolicy w czasie wakacyjnych wędrówek po Kaszubach!

Centrum Sportowe Gniewino
Elektrownia Wodna Zarnowiec
Gniewino Euro 2012
Kompleks Kaszubskie Oko
Makiety dinozaurów
Makiety dinozaurów2
Pływalnia Kryta Gniewino
Przystań w Nadolu
Linowy-plac-zabaw-na-Kaszubskim-oku
Stolem-hiszpanski.
Wjazd_do-Gniewina_STOLEM
Ładuję stronę